رولینگ ( رزوه ) میلگرد

 roling02

 

عملیات رزوه کاری بر روی میلگردها یا رولینگ ( رزوه ) میلگرد طی فرآیند خاص توسط دستگاه های ویژه انجام میشود، گاهی این عملیات توسط ماشین رولینگ و گاهی عملیات رزوه زنی به روش نورد سرد قابل انجام می باشد. عملیات رزوه زنی به روش نورد سرد همراه براده برداری از روی  میلگرد صورت نگرفته و از استقامت میلگرد کاسته نمیشود. شرکت تکنیک تراش با برخورداری از سیستم های نوین ، قابلیت رولینگ ( رزوه ) میلگرد  را در محل کارگاه خود و هم در محل انجام می دهد.

 

رولینگ ( رزوه ) میلگرد به روش آج برداری (روش ریب پلینگ)

جهت رولینگ ( رزوه ) میلگرد در این روش ابتدا آج آرماتور برداشته شده و سپس به روش نورد سرد، رزوه تولید می شود.جهت رولینگ ( رزوه ) میلگرد در این نوع خدمات بطور خاص به پروژه هایی ارائه می گردد که نیاز به طول بلند رزوه دارند. کاربرد این رزوه ها در مواردی همچون بولت و نیلینگ می باشد . در صورتی که یک پروژه بتنی (با توجه به مزایای روش نوین رزوه زنی) تصمیم به تغییر روش رزوه زنی از سیستم آج برداری به سیستم نوین رزوه زنی گرفته باشد ، در این حالت یک سر آرماتور به روش آج برداری و سر دیگر آن به روش نوین رزوه می شود و بدین ترتیب اجرای سازه بتنی به اتصالات مکانیکی سیستم نوین ارتقا می یابد . پروژه هایی که نیاز به استفاده از این نوع خدمات داشته باشند ، می توانند دستگاه های رزوه زن را بصورت خرید و یا امانی تهیه کرده و کوپلر آن نیز توسط شرکت تامین می گردد. ( لازم به ذکر است که بر روی تمامی کوپلر این شرکت علاوه بر سایز و نوع کوپلر، برند تکنیک تراش نیز درج شده است و تمام بسته بندی های این شرکت "پارت نامبر" داشته و قابل پیگیری می باشد . )

 

roling01

روش نوین رولینگ ( رزوه ) میلگرد بدون آج برداری ( روش مستقیم )

رولینگ ( رزوه ) میلگرد در این روش آج آرماتور برداشته نمی شود و غلتک های رزوه زن آرماتور به نحوی طراحی شده اند که آج آرماتور را بر روی سطح آن فشرده کرده و سپس همزمان، بر روی ناحیه فشرده شده، رزوه ایجاد می شود. از آنجا که در این روش از جرم آج نیز استفاده شده است لذا مقاومت اتصال مکانیکی بیشتر از روش آج برداری است به طوری که در این روش استحکام اتصال مکانیکی در کمترین مقدار معادل مقاومت استاندارد آرماتور مصرفی بوده که به مراتب بیشتر از نیازهای آیین نامه بتن ایران جهت این اتصالات است. طبق ضابطه بند 18-4-71 آیین نامه بتن ایران (آبا) وصله مکانیکی آرماتورها باید در کشش و فشار دارای مقاومت حداقل برابر AF 1/25 باشد که بطور مثال برای آرماتور A3 مقدار kg/m 5000 می باشد که در روش نوین رزوه زنی حداقل 2016000kg/m بیشتر از نیاز آیین نامه تضمین می شود مطابق بند 20-1921 آیین نامه UBC97 و نیز فصل 21 آیین نامه 2014 -318 ACI دو نوع وصله مکانیکی تیپ یک و تیپ دو معرفی می گردند.

اين مسئله نيز حائز اهميت است كه پس از تراش قطعات، بوسیله دستگاه رولينگ رزوه مورد نظر بر روی میلگرد صورت ميگيرد كه فرآیند تولید شده  قطعه ای با کیفیت و ارزش افزوده اقتصادی می باشد.

وصله تیپ دو در هر کجای سازه و در هر منطقه لرزه ای می تواند بکار برده شود و هنگامی که مقاومت وصله مکانیکی 95- مقاومت تنهایی آرماتور ( Fu 0/95) باشد و صله مکانیکی در دسته وسله های مکانیکی شیب دو قرار می گیرند . کنترل و تضمین کیفیت وصله های مکانیکی شرکت تکنیک تراش همواره بگونه ای است که تیپ دو بودن وصله مکانیکی تولیدی تضمین می گردد. مزایای دیگر سیستم آجبرداری مستقیم به شرح ذیل می باشد : 1) ساده بودن دستگاه، بطوری که تنظیم و کار کردن با آن نیاز به تخصص و تجربه خاصی ندارد . 2) با توجه به آنکه رزوه کردن در یک مرحله انجام می شود سرعت تولید دستگاه بسیار بیشتر از روش معمول می باشد . 3) در روش آج برداری از 2 قطعه مستقل استفاده می شود، در صورتی که در سیستم رزوه زنی مستقیم 1 قطعه مصرفی وجود دارد و تنظیم آن نیز ساده تر و سریعتر می باشد. 4) ارتفاع آج آرماتور تاثیری بر قطر رزوه نداشته در صورتی که روش معمول شدیدا به این پارامتر حساس است 5) هزینه تمام شده تولید رزوه در آن کمتر از روش معمول می باشد .

حتما بخوانید: ساخت کوپلر

 هدف از رولینگ ( رزوه ) میلگرد

رولینگ ( رزوه ) میلگرد یکی دیگر از خدمات تکنیک تراش یا همان رزوه کاری میلگرد می باشد، با توجه به سایز میلگرد رزوه زنی تا عمق مشخص صورت میگیرد، هدف اصلی این فرآیند وصله زدن دو میلگرد به یکدیگر می باشد، گاهی رزوه زنی به کمک یک دستگاه تراش چرخان انجام می شود، پس از ایجاد رزوه بر روی میلگرد، با کمک کوپلر یا همان جفت کننده مثل مهره به میلگرد متصل می شود و به سر دیگر کوپلر هم یک میلگرد دیگر متصل می شود.

 

roling03

مزایای ماشين رولینگ ( رزوه ) میلگرد

از ديگر كاربرد دستگاه رولینگ ( رزوه ) میلگرد علاوه بر رولینگ ( رزوه ) میلگرد، ایجاد رزوه بر روی مفتول آجدار نیز می باشد که در صنعت ساختمان کاربرد گسترده اي دارد. رولینگ ( رزوه ) میلگرد کاربرد بسیار دارد یعنی با رولینگ ( رزوه ) میلگرد می توان دو میلگرد را بهم متصل کرد، اما در رابطه با رزوه مفتول آجدار می توان گفت در اين روش ابتدا مفتول آجدار تراشیده مي شود سپس بر روی آن رزوه زده ميشود.

اين مسئله نيز حائز اهميت است كه پس از تراش قطعات، بوسیله دستگاه رولينگ رزوه مورد نظر بر روی میلگرد صورت ميگيرد كه فرآیند تولید شده  قطعه ای با کیفیت و ارزش افزوده اقتصادی می باشد.

انجام دادن این کار به صورت معمولی باعث صرف هزینه و زمان زیاد خواهد بود علاوه بر اینها کیفیت رزوه ایجاد شده هم مطلوب و عالی نیست. مهمترين ويژگي دستگاه های پيشرفته رولینگ ( رزوه ) میلگرد توانایی تراش میلگرد در بازه وسیعی از محصولات استاندارد با کیفیت و یکنواختی توليد مي باشد .

در ماشين رولينگ طول مورد نیاز جهت ایجاد رزوه بوسیله کنترلر PLC قابل تنظیم است و عمل تراش به طور كامل اتوماتيك طي مي شود. كار با دستگاه رولینگ ( رزوه ) میلگرد آن قدر ساده و بي خطر است كه مي توان آن را به نيروي تازه كار سپرد. 


درباره ما

تکنیک تراش تولید تخصصی انواع کوپلر (وصله مکانیکی میلگرد) با بالاترین کیفیت در انواع  کوپلر استاندارد، کوپلر بغل پیچ، کوپلر تبدیل ، کوپلر میانی و ... 

خدمات رزوه میلگرد در سایزهای مختلف در محل پروژه یا کارخانه
فروش انواع دستگاه رزوه زن میلگرد و آچار کوپلر

تماس با ما

دفتر مرکزی:  تهران، بازار آهن شادآباد، بهاران 2، بلوک 33، پلاک107 

کارخانه: شادآباد، خیابان آهنگر، کوچه پردیس، گروه صنعتی تکنیک تراش

تلفن : 66135404 -- 66314550

موبایل : 09122777455

دانلود کاتالوگ

Image