• 09122777455 - 02166135404

کوپلر پیچی

کوپلر پیچی

کوپلر پیچی چیست؟

کوپلر پیچی از معدود راه‌های موجود برای ادامه دادن آرماتور با طول کوتاه است. در مواقعی که طول آرماتور در حدود 20 سانتی‌متر باشد می‌توان از کوپلر پیچی استفاده کرد. این نوع اتصال به دلیل آنکه انتهای میلگردها نیازی به آماده‌سازی خاصی ندارند بهترین روش برای ادامه دادن میلگردهای انتظار کوتاه، تعمیر و مقاوم‌سازی سازه بتنی می‌باشد.

کوپلر پیچی از نظر نوع به دو دسته تقسیم خواهد شد :

کوپلر پیچی نوع اول : در این نوع کوپلر پیچی عملیات رزوه کردن وجود ندارد پس در نتیجه نیازی به چرخش آرماتور ها در داخل کوپلر پیچی نخواهد بود. آرماتور ها در داخل این نوع کوپلر پیچی توسط دنده هایی که در داخل خود کوپلر تعبیه شده اند به صورت کاملا مستحکم نهادینه و جایگذاری می شوند.

حتما بخوانید: کوپلر چپ و راست

کوپلر پیچی نوع دوم : در این نوع کوپلر پیچی، آرماتور از یک طرف وارد کوپلر پیچی شده و توسط پیچ هایی که بر روی کوپلر قرار گرفته شده است با عملیات رزوه زنی کاملا محکم بسته خواهند شد و همچنین آرماتور دیگر از طرف مخالف به کوپلر پیچی وارد شده و به همین منوال بسته خواهد شد. آرماتور انتظار توسط تعدادی پیچ مخصوص در داخل کوپلر مهار می گردد و طرف دوم کوپلر که مطابق کوپلر استاندارد رزوه کاری شده است، با استفاده از یک آرماتور رزوه شده ، امکان افزایش طول آرماتور انتظار را فراهم می نماید.

kuplerr

آموزش نحوه بستن کوپلر پیچی

تعداد پیچ های مورد نیاز در هر کوپلر پیچی یک طرف بنا به سایز آن از 3 تا 7 عدد متغیر می باشد نحوه قرار گرفتن آرماتور در داخل کوپلر پیچی بایستی به نحوی باشد که از تماس میلگرد با کف کوپلر پیچی اطمینان حاصل گردد، چنانچه آج های طولی میلگرد بلندتر از حد متعارف باشند قبل از انجام عملیات باوسیله مناسب ( سنگ سایش ) نسبت به کاهش ارتفاع آج های طولی میلگرد اقدام می نماییم. پس از قرار دادن میلگرد درون کوپلرپیچی ، بستن پیچ شماره 1 را از موقعیت 1 شروع کرده و در امتداد طول کوپلر ادامه می دهیم. ( چنانچه آج های عرضی ( مورب ) میلگرد مزاحم بسته شدن پیج ها شوند، نسبت به حذف آج های مزاحم با استفاده از سنگ ساب اقدام می نماییم.

حتما بخوانید: کوپلر تبديل

تذکر: قبل از بستن پیچ های کوپلر پیچی حتما محل رزوه و خود پیچ ها را به گریس آغشته کرده و حتما از آچار با دسته دو طرفه ( آچار بکس و ... ) استفاده می نماییم * بستن پیچ ها را تا قطع شدن آچارخور آن از محل شیار موجود ادامه می دهیم. ( تذکر : از سایز 32 به بالا پیچ ها به صورت یکی در میان به طرف بیرون بسته می شوند. )

تذکر: محافظ لاستیکی کوپلر جهت جلوگیری از ورود هر گونه مواد خارجی بداخل آن تعبیه شده است، لذا قبل از بستن آرماتور رزوه شده به هیچ وجه آن را از کوپلر جدا نکنیم.

جهت بستن آرماتور، پس از جدا کردن محافظ لاستیکی کوپلر و رزوه میلگرد، آن را تا حد امکان توسط دست به کوپلر بسته و با استفاده از آچار مخصوص یا آچار لوله گیر آن را بصورت کامل تا آخرین رزوه آرماتور به کوپلر پیچی می بندیم، در این حالت تمامی رزوه های آرماتور درون کوپلر بسته شده اند.

حتما بخوانید: اصول تراشکاری

 چنانچه به هر دلیل رزوه های میلگرد دچار زنگ زدگی شده باشند با استفاده از برس سیمی آن ها را تمیز کرده و با افزودن گریس و روغن بر روی رزوه ها اقدام به بستن آن ها می نماییم.

 

 

قطر میلگرد    d(mm) 16   18 20  22   25 28  32 36
 طول کوپلر  L(mm) 95  115  120  140  160  185  220 250
 قطر خارجی کوپلر H(mm)  44  44  48  53  58   63 59 78
 سایز پیچ M(mm)  14  14   14 16   16  16 20 20
 تعداد پیچ    4  5 5 7