کوپلر جوشی آرماتور

 m4

کوپلر جوشی آرماتور چیست؟

کوپلر جوشی آرماتور دو نوع متفاوت دارد، نوع اول کوپلر یک طرف جوش آرماتورSWR و نوع دوم،کوپلر دو طرف جوش SWW .
کوپلر جوشی آرماتور قابلیت جوشکاری مستقیم بر روی آرماتور را داشته و از استحکام نهایی برخوردار می باشد. این کوپلرها قابلیت جایگزینی با کوپلر پیچی را دارند ولی به لحاظ قیمت ، نسبت به آن ارزانتر هستند . این نوع کوپلر برای میلگرد سایز 16 تا 40 تولید می شود، توصیه میگردد از این کوپلر برای آرماتور هایی با سایز بیشتر از 25 میلیمتر استفاده شود .
جوشکاری این کوپلر نیاز به پیش گرمایش نداشته و مطابق با دستورالعمل موجود در بسته بندی کوپلر ها، قابل جوشکاری می باشد.

  

حتما بخوانید:کوپلر چیست؟

 

قطر میلگرد (mm  )

قطر خارجی  (mm  )

طول کوپلر  (mm  )

گام رزوه (mm)

16

30

47

2.5

18

34

51

2.5

20

43

55

2.5

22

43

58

3

25

48

67

3

28

53

73

3

30

58

77

3

32

58

80

3

36

68

89

3.5

40

73

97

3.5

 

دستورالعمل جوشکاری و بستن آرماتور رزوه شده به کوپلر جوشی آرماتور

 • لازمه جوشکاری کوپلر جوشی آرماتور این است که محل قرارگیری و جوشکاری عاری از هر گونه چربی و زنگ زدگی باشد، پس باید در ابتدا نسبت به تمیز کاری آن اقدام کنید.
 • در مرحله بعد باید از آمپر مناسب جهت جوشکاری کوپلر جوشی آرماتور استفاده کنید.

 

m1

 • حال درپوش کوپلر جوشی آرماتور را جدا کنید و اقدام به جوشکاری کنید، درپوش فوق جهت جلوگیری از ورود مواد خارجی به داخل کوپلر جوشی آرماتور تعبیه شده، لذا پس از جوشکاری و سرد شدن کامل کوپلر، مجددا درپوش فوق را در کوپلر جوشی آرماتور جاسازی نمایید.
 • حتما مانع عملیات خنک کاری محل جوشکاری کوپلر جوشی آرماتور شده شوید و اینکار را انجام ندهید.
 • جهت بستن آرماتور رزوه شده به کوپلر جوشی آرماتور جوش شده پس از جداسازی درپوش آرماتور و درپوش کوپلر جوشی آرماتور اقدام به بستن آرماتور نموده و با آچار مخصوص یا آچار لوله گیر آن را تا انتهای رزوه بسته و محکم نمایید. در این حالت کلیه رزوه آرماتور درون کوپلر قرار می گیرد.

  

 • حتما از الکترود معرفی شده توسط جهت جوشکاری استفاده گردد، ابعاد سطوح جوش در دستورالعمل مربوطه و در بسته بندی کوپلر جوشی آرماتور مشخص گردیده است.
 • جهت سهولت نظارت و کنترل اتصالات بسته شده، پس از بستن کامل آرماتور رزوه شده به کوپلر جوشی آرماتور از نشانه گذاری توسط رنگ قرمز بر روی کوپلر جوشی آرماتور استفاده شود .
 • رعایت و نظارت بر استفاده از اتصالات مکانیکی و جوشی مطابق آیین نامه بتن و مقررات ملی ساختمان بر عهده کارفرما می باشد .

اورلب یا وصله پوششی چیست؟

اورلب برای گروه میلگردها مجاز نیست اما هریک از میلگردها را می توان جداگانه با اورلب بهم متصل کرد. اورلپ تنها برای میلگردهای با قطر کمتر از ۳۶ میلیمتر مجاز است. اگرچه کلمه اورلپ به معنای هم پوشانی صحیح است اما اورلب نیز در میان اهل فن رایج است. اورلپ در ستون ها با کنار هم قرار دادن دو میلگرد در قسمتی از طولشان اجرا می شود. به طولی که دو میلگرد باید در کنار هم قرار داده شوند طول پوشش می گویند. در این حالت نواحی وصله میلگردهای مختلف نباید با هم تداخل داشته باشد و طول پوشش لازم برای وصله پوششی هر دو میلگرد باید بر اساس طول پوشش لازم برای هریک از میلگردها تعیین شود.

فاصله محور تا محور دو میلگرد از نکات مهم در اورلب میلگردها می باشد. اگر دو میلگرد در تماس با یکدیگر نباشند در محل وصله غیر تماسی باید با میلگردهای عرضی عمود بر میلگردهای وصله شونده محصور شوند.

 

armator003.jpg

 

چرا اتصالات اورلب جهت وصله آرماتورها مناسب نیستند؟

 • آرماتورها به طور کامل، هم راستا نخواهند شد.
 • عمل آرماتورگذاری به دلیل آنکه میلگردها دقیقا هم راستا نیستند به سختی انجام خواهد گرفت.
 • رعایت تمامی پارامترهای قانونی توسط اتصالات اورلب امری دشوار است.
 • محدودیت در طراحی و عدم اطمینان از اتصالات

  

حتما بخوانید:کوپلر جوشی سازه

وصله آرماتورها ، کوپلینگ

در مقاطع با تراکم آرماتور بالا به جای استفاده از وصله پوششی می توان از وصله مکانیکی یا وصله جوشی استفاده کرد. این کار موجب کاهش تراکم آرماتورها، در امتداد هم قرار گرفتن محور آن ها، استحکام کافی و شکل پذیری مناسب، جلوگیری از کرمو شدن بتن، صرفه جویی در میلگرد و کاهش هزینه ها می شود.

نکات مهم جوش فورجینگ در وصله آرماتورها

برای اجرای صحیح فورجینگ باید دوسر میلگردها به صورت کاملاصاف و عمود بر محور طولی بریده شده و به گونه ای در گیره قرار بگیرند که نلغزند. هنگام قرارگیری آرماتورها درون گیره، نوک پیچ نباید روی آج آن بسته شود. نوک پیچ باید بین دو آج میلگرد بسته شود تا در صورت وارد آمدن فشار، میلگردها نلغزند و جوش از حالت استاندارد خارج نشود.

 

armator004

 

برای ایجاد حرارت یکنواخت، شعله باید کاملا عمود بر آرماتورها باشد و میلگردها در مرکز شعله به هم وصله شوند. این حرارت دادن تا زمانی که محل اتصال و اطراف آن به حالت خمیری درآیند و سرخ شوند ادامه می یابد. ریختن آب روی محل جوش فورجینگ موجب ایجاد ترک و تردی فولاد می شود لذا از انجام این کار اجتناب کنید.

   

وصله جوشی در وصله آرماتورها

 • وصله جوشی جهت وصله آرماتورها با جوش دادن دو میلگرد به یکدیگر به دو طریق زیر انجام می شود :
 • در روش فورجینگ دو سر آرماتور به وسیله شعله حاصل از گاز اکسیژن و استیلن تا حرارت حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه سیلیسیوس سرخ شده و به حالت خمیری در می آیند.
 • اتصال جوشی نوک به نوک خمیری که به آن جوش الکتریکی تماسی گفته می شود و به عملیات فورجینگ معروف است. در صورت اجرای صحیح فورجینگ نقطه گسیختگی در تست کشش، خارج از ناحیه وصله واقع می شود.
 • اتصال فورجینگ فقط در صورتی مجاز است که قطر میلگردها برای فولادهای گرم نورد شده از ۱۰ میلیمتر و برای فولادهای سرد اصلاح شده از ۱۴ میلیمتر کمتر نباشد. هم چنین قطر دو میلگرد اتصال نیز باید با یکدیگر متناسب باشد و نسبت سطح مقطع دو میلگرد وصله شونده از ۱٫۵ تجاوز نکند.
 • سپس دو آرماتور توسط جک هیدرولیکی با فشار مناسب به هم آمیخته می شوند. مقدار فشار پمپ باید به گونه ای باشد که قطر محل جوش به اندازه حدود ۱٫۴ برابر قطر اولیه آرماتور برسد.
 • با توجه به اینکه امکان انجام آزمایش های غیرمخرب مانند اولتراسونیک بر روی اتصال فورجینگ وجود ندارد، لازم است تا تمامی وصله ها به صورت چشمی بازرسی شوند.
 • جهت اطمینان بیشتر نیز می توان چند نمونه را برای تست کشش به آزمایشگاه فرستاد. محل گسیختگی در آزمایش کشش باید خارج از محل جوشکاری شده باشد.

مزایای کوپلر جوشی آرماتور چیست؟

 • کوپلر دارای مقاومت و تحمل بسیاری در مقایسه با میلگرد و قطعات مشابه است.
 • با کاربرد این قطعه، میتوان اقدام به تقسیم فشار وارده بر کل طول میلگرد نمود.
 • کوپلر موجب کاهش تراکم میلگردها شده و سبب در امتداد قرار دادن میلگردها و میله ها می شود.
 • مزایای اقتصادی بسیاری مانند کاهش زمان در اجرای پروژه، انجام دادن راحت و سریع پروژه های مربوط به سازه، کم کردن وزن سازه، کاربرد در جاهایی که قابلیت نصب اتصالات در آن امکانپذیر نمی باشد، کاهش هزینه های خم کاری و… نیز از جمله فواید استفاده از کوپلر می باشد.

   

حتما بخوانید:ساخت کوپلر

اولین مرحله برای رزوه کردن پس از برش میلگرد به قطعات مورد نیاز، آماده نمودن سر میلگرد است. برای این کار، باید سر میلگردها به صورت صاف و نود درجه، بریده شود. از ابزار آلات مختلفی مانند اره نواری، اره پروفیل بر، اره مکانیکی، اره آتشی و... برای این کار استفاده می کنند. توجه داشته باشید که اگر سر میلگردها به صورت نود درجه بریده نشوند، موجب ایجاد رزوه های ناقصی در نوک آرماتورها می شوند که مقاومت پایینی دارند. پس اتصال مکانیکی، فاقد مقاومت لازم در کشش، خواهد بود. پس از آماده سازی سر میلگردها، میلگردها توسط جرثقیل و نیروی انسانی مقابل دستگاه، قرار گرفته و برای رزوه کردن، وارد دستگاه می شوند. سپس قطر رزوه ها، توسط گیج های کنترل سایز رزوه، کنترل می شوند.

آیین نامه در مورد استفاده از کوپلر

برخی از بندهای آیین نامه، شامل موارد زیر می شود:

 • باید از کوپلرهای استاندارد، مطابق با بندهای ۴، ۳، ۱۴، ۱۹۱۲ در تمامی قسمت های سازه هایی که در مناطق خطر کمتر زلزله قرار دارند، استفاده نمود.
 • میزان مقاومت وصله، باید حداقل ۶.۱ برابر از مقاومت جاری شدگی آرماتور باشد.
 • در قطرهای بیش از ۳۶ میلی متر، نباید کوپلر را به کار برد.

قیمت کوپلر جوشی آرماتور در بازار ایران

قیمت خرید کوپلر مانند هر محصولی در بازار، بر اساس فاکتورهای مختلفی، تعیین می شود. قیمت کوپلر جوشی آرماتور نیز ، به عوامل متعددی مانند نوسانات بازار ارز کشور و قیمت تهیه مواد اولیه بستگی دارد. پس نمیتوان به صورت قطعی، قیمت واحد و دقیقی برای خرید کوپلر جوشی آرماتور اعلام نمود.

 

اطلاعات تماس
جهت اطلاع از قیمت کوپلر با متخصصین تکنیک تراش تماس بگیرید:

تلفن : 66135404 - 66314550

موبایل : 09122777455


درباره ما

تکنیک تراش تولید تخصصی انواع کوپلر (وصله مکانیکی میلگرد) با بالاترین کیفیت در انواع  کوپلر استاندارد، کوپلر بغل پیچ، کوپلر تبدیل ، کوپلر میانی و ... 

خدمات رزوه میلگرد در سایزهای مختلف در محل پروژه یا کارخانه
فروش انواع دستگاه رزوه زن میلگرد و آچار کوپلر

تماس با ما

دفتر مرکزی:  تهران، بازار آهن شادآباد، بهاران 2، بلوک 33، پلاک107 

کارخانه: بزرگراه ازادگان ، خ عرفان ، شهرک صعتی بدر ، خیابان دهم ، پلاک 58 ، گروه صنعتی تکنیک تراش

تلفن : 66135404 -- 66314550

موبایل : 09122777455

دانلود کاتالوگ

Image