• 09122777455 - 02166135404

کوپلر انتهایی

کوپلر انتهایی

کوپلر انتهایی چیست؟

کوپلر انتهایی مهار آرماتور ها به بخشی از بتن ( اتصال تیر به ستون ) به وسیله خم آرماتور را ایجاد میکند. کوپلر انتهایی باعث ایجاد مشکلاتی در موقعیت آماتور گشته و افزایش تراکم آرماتور در محل را در پی دارد. برآیند نیروی وارد بر آرماتور در قسمت خم شده آرماتور میباشد و از طرفی با کمک کوپلر انتهایی محل خم به علت تغییر فیزیکی دچار سستی می گردد. کوپلر انتهایی بهترین جایگزین خم انتهای آرماتور شده و باعث از بین بردن تراکم آماتور ها در محل می گردد.

کوپلر انتهایی راستگرد بوده ، ولی با توجه به نوع استفاده قطر این نوع کوپلر ها با کوپلر استاندارد متفاوت است.

کوپلر انتهایی جایگزین خم انتهای آرماتور می باشد و به لحاظ شکل و ابعاد، کاهش تراکم آرماتور را مخصوصا در اتصال تیر به ستون ایجاد میکند، نسبت سطح مفید کوپلر انتهایی به سطح مقطع آرماتور مصرفی 4 برابر در نظر گرفته شده است، کوپلر انتهایی در تمامی قسمتهای سازه قابل استفاده است و تحمل نیرو توسط این کوپلر بر مبنای تئوری مخروط برش در بتن صورت خواهد گرفت. همانطور که می دانید فرم انتهای کوپلر به شکل شش ضلعی طراحی می شود تا استفاده از هر نوع آچار برای بستن آن بر روی رزوه میلگرد راحت باشد.

حتما بخوانید: اصول تراشکاری

 

قیمت کوپلر انتهایی 

 

کوپلر انتهایی عمدتا برای میلگرد سایز 16 تا 50 در اتصالات مکانیکی تولید و استفاده می شود، تکنیک تراش سفارش کوپلر انتهایی را به صورت اختصاصی با طول و گام درخواستی برای پروژه های خاص میپذیرد البته جنس کوپلرهای شرکت تکنیک تراش از فولاد آلیاژی می باشد و تولید کوپلر با سایر آلیاژهای فولاد برای موارد خاص امکان پذیر می باشد.

شرکت تکنیک تراش تولید اتصالات مکانیکی میلگرد را در اولویت کاری خود قرار داده است. از دستاوردهای شرکت تکنیک تراش می توان به تولید قطعات خاص صنعتی و ساختمانی مطابق با نقشه های پروژه ها و جلب نظر مشتری با بهترین مواد اولیه اشاره کرد.

روش بستن آرماتور رزوه شده به کوپلر انتهایی

  • ابتدا باید محافظ لاستیکی رزوه میلگرد جدا کنید، پس از جدا کردن محافظ لاستیکی رزوه میلگرد، کوپلر انتهایی را از طرف قطر بزرگ کوپلر توسط دست به آرماتور مربوطه تا حد امکان ببندید، توجه نمایید در این حالت علامت SAHANDو یا STE به سمت بیرون و انتهای میلگرد خواهد بود.
  • با استفاده از آچار لوله گیر کوپلر انتهایی را تا انتهای رزوه آرماتور بسته و محکم کنیم ، البته باید توجه داشته باشید که در این حالت تمامی رزوه های آرماتور درون کوپلر انتهایی را بسته باشید .
  • چنانچه به هر دلیل رزوه های میلگرد دچار زنگ زدگی شده باشند با استفاده از برس سیمی آنها را تمیز کرده و با افزودن گریس و روغن بر روی رزوه ها اقدام  به بستن آنها نمایید.
  • د رمرحله آخر برای سهولت نظارت و کنترل اتصالات بسته شده پیشنهاد می شود که پس از بستن کامل کوپلر انتهایی از نشانه گذاری توسط رنگ قرمز بر روی کوپلر حتما استفاده کنید .

 

خرید کوپلر انتهایی

آموزش نصب کوپلر انتهایی

کوپلر انتهایی بصورت فیکس به میله تقویت آماده نصب و قرار دادن در بتن می باشد، بعد از ریخته گری در بتن و زمانِ آماده برای توسعه، درپوش انتهای پلاستیکی را از کوپلر جدا کنید در این طمان باید ادامه میله را داخل کوپلر بچرخانید. حال باید پیچ کردن میل داخل کوپلر انتهایی را تا زمانیکه محکم شود ادامه داد.

حتما بخوانید: کوپلر استاندارد

این نکته بسیار حائز اهمیت است که برای اطمینان از نصب صحیح، محل اتصال را به طوقه مشخص کرده و با استفاده از آچار گشتاور کالیبره شده روی میله ، محکم کنید. جدول زیر طوقه های محکم کننده را معرفی میکند با ما همراه باشید.

کوپلر یا وصله مکانیکی قطعات فلزی بسیار محکم و مقاوم هستند که برای اتصال میلگردها در ابعاد مختلف کاربرد دارند. با استفاده از این قطعه دو آرماتور متصل به هم به صورت یکپارچه در می‌آیند و از نظر میزان مقاومت هیچ تغییری در آنها به وجود نخواهد آمد و به این صورت از نظر عملکرد مشابه هم می‌شوند