کوپلر استاندارد

کوپلر استاندارد

کوپلر استاندارد چیست؟

کوپلر استاندارد یکی از پرکاربردترین و پرمصرفترین نوع کوپلر می باشد و در همه جای سازه های بتنی قابل استفاده می باشد، انواع کوپلر یا اتصال مکانیکی عبارت است از: کوپلر انتهایی، کوپلر (اتصال مکانیکی) پیچی، کوپلر (اتصال مکانیکی) تبدیل، کوپلر (اتصال مکانیکی) جوشی سازه، کوپلر (اتصال مکانیکی) چپ و راست و .... کوپلر استاندارد با اتصال مکانیکی استاندارد در همه جای سازه های بتنی مورد استفاده قرار میگیرد. گاهی کوپلر استاندارد را اصطلاحا کوپلر رزوه راستگرد می شناسند به دلیل اینکه چرخش رزوه داخلی کوپلر استاندارد از نوع راستگرد است . مهم ترین شرط استفاده از کوپلر استاندارد امکان چرخش آرماتور در محل بتن می باشد، که حداقل یکی از آرماتور ها امکان چرخش داشته باشد، با توجه به محل استفاده بتن کوپلر استاندارد از سایز های ۱۶ الی ۵۰ استفاده می شود و نیروی گشتاور اعمال شده در سایز های مختلف از ۶۰N الی ۳۵۰N مشاهده می شود..

قطر میلگرد (mm  )

قطر خارجی (mm  )

طول کوپلر (mm  )

گام رزوه (mm  )

16

24

42

2.5

18

28

49

2.5

20

30

50

2.5

22

33

55

3

25

38

60

3

28

43

65

3

30

48

70

3

32

48

75

3

36

53

85

3.5

40

60

91

3.5

 

این نکته قابل اهمیت است که درون کوپلر استاندارد باید رزوه آرماتورها تا انتها بسته شود. 

کوپلر استاندارد (کوپلر رزوه راستگرد)  اتصال دهنده دو میلگرد در همه جای سازه بتنی قابل مصرف می باشد، البته با این شرط که حتما باید یکی از میلگردها امکان چرخش در محل بتن را داشته باشد. رزوه داخلی کوپلر استاندارد (کوپلر رزوه راستگرد) از نوع راستگرد می باشد. در کوپلر استاندارد نصف طول میلگرد رزوه شده و باید دو آرماتور تا انتها درون کوپلر استاندارد بسته شوند. غالبا کوپلر استاندارد برای میلگرد سایز ۱۶ الی۵۰ (بسته به محل استفاده) تولید میشود.

 

ESTANDARD002

 

مزایای استفاده از کوپلر استاندارد

از مزایای استفاده از مزایای استفاده از کوپلر استاندارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبک تر شدن وزن سازه به دلیل وزن ناچیز اتصال مکانیکی نسبت به اتصال پوششی
 • کوتاه شدن طول اتصال مکانیکی نسبت به طول اتصال پوششی
 • امکان طراحی بهینه سازه به دلیل کاهش وزن سازه و در نتیجه کاهش سطح مقاطع بتنی
 • کاهش تراکم و آرایش منظم آرماتورها در نتیجه ایجاد فضای مناسب برای بتن ریزی مطلوب
 • ایجاد اتصال یکپارچه بین آرماتورها در نتیجه یکپارچه عمل نمودن آرماتور در محل اتصال هنگام اعمال نیروهای کششی و نیروهای ناشی از زلزله
 • در امتداد هم قرار گرفتن آرماتورها در نتیجه انتقال نیرو به طور مستقیم
 • افزایش نسبت بتن به آرماتور به علت کاهش تراکم در نتیجه امکان طراحی مناسب تر و بهینه برای مقاطع بتنی
 • صرفه جویی در مواد اولیه (میلگرد) به علت کاهش ضایعات
 • سرعت اجرا و نصب آرماتورها را به خصوص در سبد های بافته شده تیر و ستون به حداکثر می رساند،لذا نیروی کارگری در نصب آرماتورها کاهش می یابد.

 

کوپلر استاندارد میلگرد

 

 • کاهش میزان میلگرد مصرفی به علت کوتاه شدن طول اتصال مکانیکی نسبت به طول اتصال پوششی
 • در اتصال پوششی عامل ایجاد پایداری اتصال ،وجود بتن اطراف اتصال است ،در صورت آسیب دیدن بتن اتصال نیز از بین خواهد رفت ولی در اتصال مکانیکی پایداری اتصال وابستگی به بتن نداشته و باعث استحکام بیشتر سازه به هنگام صدمه دیدن بتن در سوانح طبیعی خواهد شد.
 • امکان وصله آرماتورهای با قطر بالا در سازه های سنگین بتنی

حتما بخوانید: ساخت کوپلر

 • کوتاه تر شدن طول ناحیه وصله در نتیجه عدم نیاز به آرماتور گذاری ویژه در ناحیه اتصال
 • کاهش نقش عوامل انسانی در استفاده از اتصالات، و اطمینان خاطر در پروژه های حساس (سد – پل – نیروگاه – پالایشگاه )
 • امکان استفاده از کوپلر در جاهایی که اتصال پوششی غیر ممکن است (میلگردهای انتظار کوتاه )
 • امکان استفاده از کوپلر جوشی سازه برای مقاطع بتنی-فولادی برای اتصال اجزا سازه به هم
 • حذف محدودیت طول دهانه اجزای بتنی به علت عدم پیوستگی آرماتوره

 

کوپلر استاندارد

 

مراحل استفاده از کوپلر استاندارد

 1. کوپلر را بر روی میلگرد جدید ( میلگرد ادامه )  تا انتها ببندید .  

 1.  کوپلر را در در جهت نصب بر روی میلگرد قبلی قرار دهید و تا انتهای میلگرد قبلی ببندید .
 1. کوپلر را تا انتها بر روی میلگرد ادامه رزوه کنید و به کمک آچار کوپلر را کاملا محکم کنید .

04

 

آموزش آسان نصب کوپلر استاندارد

پس از تعیین سایز کوپلر مصرفی در سازه ،میلگردها در محل پروژه رزوه می شوند. رزوه به دو روش انجام میشود :

مرحله اول : ایجاد رزوه به صورت براده برداری از روی میلگرد است. به علت کاهش قطر میلگرد در محل رزوه مقاوت آن کاهش یافته و میلگرد در هنگام تست کشش در ناحیه رزوه دچار شکست میگردد.

مرحله دوم : رزوه به صورت نورد سرد انجام می شود، این عمل طی فرآیند خاص، توسط دستگاه رولینگ رزوه زنی بر روی میلگردها انجام می شود. در این روش قر قره هایی با گام کوپلر طراحی شده است، فشار این قرقره ها در حالت چرخش سبب ایجاد رزوه روی میلگرد می شود. پس از دنده کردن میلگردها ،درپوش داخل کوپلر را جدا کرده و میلگرد را تا انتهای رزوه داخل کوپلر می چرخانیم. برای تعیین میزان نیروی اعمال شده از ترک متر استفاده می شود. معمولا نیروی گشتاور اعمال شده در سایزهای مختلف از ۶۰ الی ۳۰۰ نیوتن بر متر می باشد. ابتدا آرماتور انتخاب شده را به اندازه استاندارد تعریف شده رزوه می کنیم. درپوش سر اول را جدا کرده و کوپلر را به آرماتور متصل می کنیم. این اتصال لازم به اعمال حداقل نیروی گشتاور تعریف شده برای اتصال کوپلر استاندارد است ، تا جایی که رزوه میلگرد قابل مشاهده نباشد. درپوش طرف بعدی را جدا کرده و مرحله سوم را تکرار می کنیم.

حتما بخوانید: اصول تراشکاری

کاربرد کوپلر استاندارد چیست؟

به طور کلی کوپلر استاندارد یا کوپلر رزوه راستگرد به دلیل ایجاد شرایطی برای چرخش حداقل یکی از آرماتورها در محل بتن بسیار مورد استقبال متخصصین حوزه ساخت و ساز قرار گرفته و از کاربرد عمده استفاده از آن می توان به موارد مطرح شده در زیر اشاره کرد:

 • قابلیت استفاده در سازهای بتنی همچون پل ها، هتل ها، سدها، واحدهای مسکونی
 • انتقال مساوی نیرو بین آرماتورها با سایز مختلف هنگام اتصال
 • قابلیت تحمل بار و نیرو زیاد وارده بر آرماتور رده S500 AVI
 • قابل استفاده در تمامی قسمت های سازه بدون هیچگونه محدودیت در جهت به صفر رسیدن ضایعات آرماتورها بر اساس آیین نامه ACI318
 • قابلیت مصرف در زمان اتصال دو آرماتور با سایز و قطر یکسان با چرخش حداقل یکی از آرماتور ها در داخل بتن
 • قابلیت استفاده به هنگام بازسازی، تعمیر و یا ساختن ساختمان های جدید

ESTANDARD006

بستن آرماتور رزوه شده به يکديگر توسط کوپلر استاندارد چگونه است؟                                                    

در ابتدا پس از جدا کردن محافظ لاستيکی رزوه ميلگرد، کوپلر استاندارد را از طرفی که درپوش لاستيکی ندارد به  آرماتور مربوطه تا حد امکان ببنديد . آچار لوله گير کوپلر را تا انتهای رزوه آرماتور بسته و محکم نماييد، در مرحله بعد محافظ لاستيکی کوپلر جهت جلوگيری از ورود هر گونه مواد خارجی بداخل آن تعبيه شده است ،  لذا قبل  از  بستن آرماتور مقابل به هيج وجه آن را جدا نکنيد .

در مرحله سوم جهت بستن آرماتور مقابل ، پس از جدا کردن محافظ لاستيکی کوپلر و رزوه ميلگرد ، آن را تا حد امکان  توسط دست به کوپلر ببنديد، حال با استفاده از آچار مخصوص يا آچار لوله گير آرماتور دوم را بصورت کامل تا آخرين رزوه به کوپلر بسته و محکم نماييد ،در اين حالت تمامی رزوه های دو آرماتور درون کوپلر بسته  شده اند و لزومی ندارد دوسر آرماتور به هم برسند.  

  

برای اینکه در وصله پوششی، میل گردها را در امتداد هم قرار دهیم باید از خم‌کاری و ایجاد فرم کمک بگیریم این روش افزایش قیمت بالایی را شامل می شود، ولی اگر از کوپلر دو میل‌گرد استفاده کنیم نیازی به فرم دادن آرماتور نخواهیم داشت.
    

در مرحله بعد چنانچه به هردليل رزوه های ميلگرد دچار زنگ زدگی شده باشند با استفاده از برس سيمی آنها را تميز کرده و با افزودن گریس و روغن بر روی رزوه ها اقدام به بستن آنها نمایید و در آخر جهت سهولت نظارت و کنترل اتصالات بسته شده توصيه ميگردد پس از بستن کامل کوپلرها از نشانه گذاری توسط رنگ قرمز بر روی کوپلر استفاده شود .

قیمت کوپلر استاندارد

تکنیک تراش جهت سهولت مشتریان به استعلام قیمت کوپلر استاندارد و یا کسب هر گونه اطلاعات و آگاهی در زمینه کوپلر استاندارد یا انواع دیگر کوپلر و یا دستگاه کوپلر میلگرد تمامی راههای ارتباطی خود را در سایت درج نموده است امیدواریم از سایت تکنیک تراش در جهت ارتباط با کارشناسان فروش بهره مند شوید.

 ESTANDARD007

خرید کوپلر استاندارد

شرکت تکنیک تراش مفتخر است که در طی این سالها در زمینه تولید انواع کوپلر اعم از کوپلر استاندارد به صورت اختصاصی با طول و گام سفارشی فعالیت می کند، قابل توجه مشتریان گرامی، جنس کوپلر استاندارد تولیده شده در شرکت تکنیک تراش از فولاد آلیاژی است و تولید کوپلر استاندارد سفارشی برای موارد خاص و با سایر فولاد بنا به درخواست مشتریان امکانپذیر می باشد.

 

تکنیک تراش خلاق در زمینه تولید تجهیزات پالایشگاهی و پتروشیمی ، تولید انواع قطعات پلیمری و فلزی با بهترین کیفیت، ساخت انواع کوپلر و رولینگ میلگرد

 

اطلاعات تماس
جهت اطلاع از قیمت خرید کوپلر استاندارد با متخصصین تکنیک تراش تماس بگیرید:

تلفن : 66135404 - 66314550

موبایل : 09122777455


درباره ما

تکنیک تراش تولید تخصصی انواع کوپلر (وصله مکانیکی میلگرد) با بالاترین کیفیت در انواع  کوپلر استاندارد، کوپلر بغل پیچ، کوپلر تبدیل ، کوپلر میانی و ... 

خدمات رزوه میلگرد در سایزهای مختلف در محل پروژه یا کارخانه
فروش انواع دستگاه رزوه زن میلگرد و آچار کوپلر

تماس با ما

دفتر مرکزی:  تهران، بازار آهن شادآباد، بهاران 2، بلوک 33، پلاک107 

کارخانه: شادآباد، خیابان آهنگر، کوچه پردیس، گروه صنعتی تکنیک تراش

تلفن : 66135404 -- 66314550

موبایل : 09122777455

دانلود کاتالوگ

Image