کوپلر موقعیت چیست؟

کوپلر-موقعیت

 

زمانی که دو آرماتور قادر به حرکت نیستند و در دو بخش از سازه بتنی مجزا از یکدیگر قرار گرفته اند از کوپلر موقعیت استفاده می کنیم، کوپلر موقعیت از یک قسمت نر و یک قسمت ماده و یک مهره قفل کننده تشکیل میشود.

قطعه نر دارای یک رزوه داخلی و یک رزوه خارجی موازی میباشد ، قطعه ماده نیز دارای رزوه داخلی موازی میباشد و مهره متصل کننده برای محکم نگه داشتن اتصال استفاده می شود.

در این بخش سایت ما قصد دارد به معرفی کوپلر موقعیت بپردازد و سپس انواع کاربرد های آن ها را نام برده و به طور کامل توضیح خواهیم داد. هنگامی که دو آرماتور امکان حرکت و جا به جایی را ندارند و در دو بخش از سازه بتنی مجزا از هم دیگر هستند از کوپلر موقعیت استفاده می شود.

  

حتما بخوانید:ساخت کوپلر

اجزای سازنده کوپلر موقعیت

 کوپلر موقعیت متشکل از یک بخش نر و یک بخش ماده و یک مهره قفل کننده است. قطعه نر از یک رزوه داخلی و یک رزوه خارجی موازی تشکیل می شود ، قطعه ماده هم از رزوه داخلی موازی تشکیل می شود و از مهره متصل کننده نیز برای محکم نگه داشتن اتصال استفاده خواهد شد.

 کوپلر موقعیت های موجبر مبتنی بر سوراخ و دیافراگم برخی از کوپلر موقعیت های موجبر از یک سری سوراخ‌ های جفت یا چند شکاف کوتاه به خوبی قرار گرفته در عرض یا دیواره جانبی دو بخش موجر موازی ساخته شده اند. این اصل طراحی برای سازه های مسطح چند لایه نیز قابل اجرا است . در این مورد، شکاف ها یا روزنه های کوپلر موقعیت ها در صفحه(های) مسطح و مشترک قرار می گیرند. روش‌ های طراحی مسطح/غیر مسطح یا ترکیبی همچنین می ‌توانند برای جفت کردن خطوط مسطح به خطوط غیرمسطح یا بالعکس استفاده شوند.  چهار کوپلر موقعیت موجبر معروف عبارتند از:

  • کوپلر موقعیت  Bethe-hole  
  • کوپلر موقعیت Moreno cross-guide 
  • کوپلر موقعیت Schwinger reversed-phase
  • کوپلر موقعیت Riblet short-slot

  


کاربرد کوپلر موقعیت ها

۱. قطار

کوپلر موقعیت و دنده کششی مهم ترین وسیله در سیستم تعلیق و یکی از مهم ترین اجزای تجهیزات قطار است. کوپلر موقعیت های اتوماتیک یا کوپلر موقعیت های نیمه اتوماتیک را می توان در هر دو انتهای این وسیله نقلیه دید. کوپلر موقعیت تاشو معمولاً در قسمت جلویی قطار قرار می گیرد. الزامات خاص برای تنظیمات کوپلر موقعیت قطار به شرح زیر است:

  • کوپلر موقعیت های تاشو در زیر کابین هر راننده قرار می گیرند.
  • در شرایط عادی، قلاب در قاب جلویی پنهان می شود تا از ایمنی عابران پیاده و ظاهر خودرو اطمینان حاصل شود.
  • درپوش جلو را قبل از باز کردن کوپلر موقعیت باز کنید و درب جلو باید به راحتی باز شود.

نصب جدید قاب های پیش ساخته با استفاده از کوپلر موقعیت های مکانیکی به هم پیوسته

در صورت عدم تطابق بین میلگرد ها و کوپلر موقعیت ها به دلیل شکل عمودی نامناسب میلگرد، کوپلر موقعیت ها را می ‌توان در هر زمان از طریق ناحیه فرورفته ، تعویض کرد . کوپلر موقعیت های با ناهماهنگی جزئی را می توان به راحتی توسط سایر کوپلر موقعیت ها جایگزین کرد. با این حال، تعویض کل ستون‌ ها ممکن است در صورت بروز نابجایی قابل توجه میلگرد مورد نیاز باشد.

  

۲. سیستم توزیع زیر دریا

کوپلر موقعیت های هیدرولیک برای کاربرد در آب‌ های عمیق به فنری قوی نیاز دارند تا در برابر سر فشار خارجی آب‌بندی شود تا از آلودگی آب دریا به سیال هیدرولیک جلوگیری شود و باید به گونه ای طراحی شوند که فقط نیروی کم فشار برای آرایش مورد نیاز باشد. به طور کلی برای سطح بالایی آب، کوپلر موقعیت هایی در دسترس هستند که نیاز به نیروی کم برای اتصال دارند و این کوپلر موقعیت ها با پیچ و مهره های ارتجاعی دوگانه اضافی و با ترکیبی از پیچ و مهره های ارتجاعی و فلزی در دسترس هستند. برای کاربرد در آب های عمیق، استفاده از کوپلر موقعیت های فشرده شده ترجیح داده می شود. برای کوپلر موقعیت های هیدرولیک داشتن مسیر های جریان کافی برای اطمینان از دستیابی به زمان پاسخ هیدرولیکی کافی مهم است. کوپلر موقعیت ها معمولاً در یک صفحه ضربه‌ گیر هیدرولیک مونتاژ می ‌شوند تا بتوان آن ها را بازیابی کرد. پشت کانکتور ها باید توسط کوپلر موقعیت های پایانی شلنگ پیچی یا با پیچ و مهره یا جوش برای پایان دادن به لوله های فولادی استفاده شده است. انواع مختلف کوپلر موقعیت های هیدرولیک شامل:
(1) a coupler with poppet
(2) a coupler without poppet
(3) a male blank coupler
(4) a female blank coupler

  

• کوپلر موقعیت ها شامل صفحات داخلی و خارجی MQC هستند که مکانیسم اتصال، جداسازی و قفل کردن چندین کوپلر موقعیت را در یک مجموعه فراهم می کنند. • ساختار کوپلر موقعیت هیدرولیک به گونه ای ساخته شده است که اطمینان حاصل شود که امکان تعویض پیچ و مهره های آن باشد. • در طراحی سیستم هیدرولیک باید چکش آب، پالس های فشار بالا و ارتعاش در کوپلر موقعیت ها را در نظر بگیرد. • این وسایل نفوذ مایع خارجی را در هنگام اجرا و اتصال به حداقل می رساند. • کوپلر موقعیت ها حداقل دو مانع آب بند برای محیط دارند، مگر اینکه مانع جوش داده شده باشد. • تمام مدار های شیمیایی و هیدرولیک در یک جزء دارای فشار طراحی یکسانی هستند. • تمام مدار های لوله  های هیدرولیک و شیمیایی NAS 1638-64 کلاس 6 [ 5 ] (یا معادل ISO 4406 کد 15/12) [ 6 ] هستند. • کوپلر موقعیت ها برای عملیات و آب بندی تحت حداکثر گشتاور اعمال شده به جفت کوپلر موقعیت ها از طریق درگیری و ناهماهنگی MQC طراحی شده اند . • کوپلر موقعیت ها مجهز به تجهیزات حفاظتی لازم برای محافظت از تجهیزات در زمان جفت نشدن و در حین کار و جلوگیری از تجمع آهکی و رشد گیاهان دریایی هستند. • کوپلر موقعیت های پاپت باید در کلیه خدمات هیدرولیک و شیمیایی کم جریان استفاده شوند.

   

۳. کوپلر موقعیت های نوری یا فوتونیک

کوپلر موقعیت نوری جزیی از اتصال نور از فیبر نوری به موجبر و بالعکس است. دو نوع مکانیسم جفت در فوتونیک مورد استفاده قرار می گیرد: کوپلر موقعیت edge و کوپلر موقعیت گریتینگ.

 

4. کوپلر موقعیت لبه

کوپلر موقعیت لبه روشی است که معمولاً برای جفت کردن نور استفاده می شود زیرا امکان جفت کردن قطبش های TE و TM  را با طیف گسترده ای از پهنای باند طول موج فراهم می کند.

 

۵. زیر ساخت شارژ خودرو های الکتریکی

کوپلر موقعیت های خودرو برای وسایل نقلیه ای که با باطری الکتریکی کار می کنند و نیاز به استفاده از لوازم جانبی استاندارد یا اتصالات اختصاصی دارند، استفاده می شوند. یکی از نمونه های محبوب این کوپلر موقعیت ها، تولید شده توسط شرکت Maréchal  در دهه 1990 است که به طور گسترده در خودرو های برقی اروپایی با باتری استفاده می شد.

  


نتیجه گیری

در این مقاله به معرفی کوپلر موقعیت ها و بررسی انواع آن ها پرداختیم. به طور کلی کوپلر موقعیت ها باعث اتصال دو قسمت مختلف به یک دیگر می شوند و در صنایع مختلف کاربرد دارند.


درباره ما

تکنیک تراش تولید تخصصی انواع کوپلر (وصله مکانیکی میلگرد) با بالاترین کیفیت در انواع  کوپلر استاندارد، کوپلر بغل پیچ، کوپلر تبدیل ، کوپلر میانی و ... 

خدمات رزوه میلگرد در سایزهای مختلف در محل پروژه یا کارخانه
فروش انواع دستگاه رزوه زن میلگرد و آچار کوپلر

تماس با ما

دفتر مرکزی:  تهران، بازار آهن شادآباد، بهاران 2، بلوک 33، پلاک107 

کارخانه: شادآباد، خیابان آهنگر، کوچه پردیس، گروه صنعتی تکنیک تراش

تلفن : 66135404 -- 66314550

موبایل : 09122777455

دانلود کاتالوگ

Image