• 09122777455 - 02166135404

ساخت کوپلر

کوپلر میانی

کوپلر میانی چیست؟ کوپلر میانی که جزوه کوپلرهای استاندارد محسوب می شود این دسته از…

کوپلر موقعیت

کوپلر موقعیت چیست؟ زمانی که دو آرماتور قادر به حرکت نیستند و در دو بخش…

کوپلر چپ و راست

کوپلر چپ و راست چیست؟ کوپلر چپ و راست در صورتی مورد استفاده قرار میگیرد…

کوپلر تبدیل

کوپلر تبدیل چیست؟ کوپلر تبدیل با توجه به اینکه قطر سوراخ در هر سمت آن…

کوپلر پیچی

کوپلر پیچی چیست؟ کوپلر پیچی از معدود راه‌های موجود برای ادامه دادن آرماتور با طول…

کوپلر بغل پیچ

  کوپلر بغل پیچ ( الکتروفیوژن) از انواع اتصالاتی است که در خطوط لوله انتقال…

کوپلر انتهایی

کوپلر انتهایی چیست؟ کوپلر انتهایی مهار آرماتور ها به بخشی از بتن ( اتصال تیر…

کوپلر استاندارد

کوپلر استاندارد چیست؟ کوپلر استاندارد یکی از پرکاربردترین و پرمصرفترین نوع کوپلر می باشد و…

 

 

کوپلر یا وصله مکانیکی مشکلات اتصال اورلپ در سازه های بتنی را در پروژهای ساختمانی برطرف کرده است. اتصال اورلپ وصله میلگرد در ساختمان های بتنی بسیار دردسرساز و زمان بر بود اما که با استفاده از کوپلر ها این مشکل به راحتی قابل حل شد. شرکت تولیدی تکنیک تراش جهت آشنایی شما عزیران به نکات تکمیلی در این زمینه پرداخته است، با ما همراه باشید.

کوپلر چیست؟

همانطور که پیشتر گفته شد، کوپلر وصله ای مکانیکی می باشد که با هدف عدم ایجاد اورلپ در وصله میلگرد در سازه های بتنی استفاده می شود. کوپلر یکی از بهترین اتصالات مکانیکی شناخته شده است. استفاده از کوپلر در تمامی نقاط سازه و به جای خم های آرماتور در شبکه امکان پذیر است.

 

حتما بخوانید: وصله مکانیکی چیست؟

مزایای استفاده از کوپلر (وصله مکانیکی)

مزایای استفاده از کوپلر ( وصله مکانیکی) بسیار زیاد است از این رو به بررسی چند مورد از آن میپردازیم که عبارتند از:

 1. استفاده از کوپلر ( وصله مکانیکی) سبب حذف میلگرد اضافی در پروژه های ساختمانی می شود.
 2. به کارگیری کوپلر باعث ایجاد اطمینان در فرآیند انجام کار می شود. زیرا انتقال بار در این گونه اتصالات به بتن بستگی نخواهد داشت.
 3. اتصالات مکانیکی از تمامیت ساختاری برخوردار هستند.
 4. به کارگیری کوپلر ازدحام میلگرد را به حداقل می رساند. این در حالی است که اتصال اورلپ ازدحام میلگرد در محل اتصال را به میزان ۲ برابر نسبت به حالت معمولی افزایش خواهد داد.
 5. استفاده از کوپلر به جای اورلپ امکان استفاده از آرماتورهایی در سایزهای بزرگ تر را در ستون با ابعاد کوچک تر فراهم می کند. که این مساله باعث طراحی مقرون به صرفه خواهد شد و امکان استفاده حداکثری از فضا در پلان را فراهم می کند.
 6. در استفاده از کوپلر، با کم کردن ابعاد ستون باعث صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی در روند اجرای پروژه می شوند.
 7. وصله مکانیکی باعث ایجاد انسجام در سازه می شود که اورلپ توانایی انجام این کار را نداشت.
 8. استفاده از کوپلر، باعث کاهش هزینه دستمزد کارگاه ها و افزایش سرعت و در نتیجه صرفه جویی در هزینه ها شود.
 9. از آن جایی که استفاده از کوپلرها از ازدحام میلگردها جلوگیری به عمل آورد، قرار دادن میلگردها در شبکه را آسان می کند.
 10. کار با کوپلر بسیار آسان است و سرعت پروژه با سرعت بالا انجام پذیر می شود.
 11. استفاده از اتصالات مکانیکی ایجاد یکپارچگی بیش تری در سازه خواهد کرد.
 12. کوپلر (وصله مکانیکی) در مقایسه با اورلپ از مقاومت بیش تری در برابر بارهای لرزه ای و سایر حوادث طبیعی برخوردار می باشد.

انواع کوپلر (وصله مکانیکی)

همانطور که میدانید کوپلرها یا وصله های مکانیکی در سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد از این رو م یتوان گفت به انواع مختلفی از کوپلر نیاز است ، از جمله مواردی که از انواع کوپلر می توان نام برد عبارتند از:

 

 • کوپلر استاندارد (رزوه راستگرد)
 • کوپلر پیچی قفل شونده
 • کوپلر جوشی میلگرد و سازه
 • کوپلر چپ و راست
 • کوپلر انتهایی
 • کوپلر تبدیل
 • کوپلر گروتی
 • کوپلر موقعیت
 • کوپلر برای آرماتورهای فشاری
 • کوپلر استاندارد (رزوه راستگرد)

کوپلر استاندارد یا کوپلر رزوه راستگرد به عنوان پر مصرف ترین کوپلر که در همه جای سازه بتنی  قابلیت مصرف دارد، مطرح می باشد . این نوع کوپلر در محلی مورد  استفاده قرار می گیرد که حداقل یکی از آرماتورها امکان چرخش داشته باشد. رزوه داخلی کوپلر از نوع راستگرد بوده و رزوه  آرماتور بایستی تا انتها درون کوپلر  بسته  شوند.

حتما بخوانید: اصول تراشکاری

این نوع کوپلر برای میلگرد سایز 16 تا 50 در کارخانه  تولیدمی شود و امکان تولید کوپلر به صورت اختصاصی با طول و گام سفارشی وجود دارد لازم به توضیح است جنس کوپلرهای تولیدی اتصالات مکانیکی فولاد آلیاژی 1.1191 DIN می باشد همچنین تولید کوپلر های اختصاصی برای موارد خاص و  تست با سایرفولادها نیز بنا به درخواست امکان پذیر است.

کارشناسان معتقدند کاربرد کوپلر دارای مزایای فنی و مزایای اقتصادی زیادی است، همچنین کوپلرهای استاندارد یا کوپلر رزوه راستگرد به جهت ایجاد شرایطی چرخش توسط حداقل یکی از آرماتورها در محل بتن باعث شده بسیار مورد استقبال متخصصین حوزه ساخت و ساز قرار بگیرد.

  برای تولید کوپلرها از میلگرد به عنوان مواد اولیه استفاده میشود و در مراحل مختلف تولید از ماشین آلات اونیورسال و CNC استفاده میشود. در هر مرحله از تولید کوپلر ابعاد مشخص شده کنترل  و پس از تایید واحد  QC برای تکمیل پروسه ساخت به مرحله بعد منتقل میگردد . واحد کنترل کیفیت از مرحله  ورود مواد اولیه به کارخانه تا پایان  بسته بندی محصول  نهایی بطور مستمر و دقیق بر کلیه فرآیندها  نظارت و کنترل دارد و به همین  دلیل است که اتصالات مکانیکی با اطمینان از کیفیت محصولات تولیدی  خود،مطابقت آنها را با آیین نامه هایACI ، مقررات ملی ساختمان و آیین نامه بتن ایران بطور 100% تضمین مینماید در ضمن می توان اضافه کرد که هزینه جایگزینی کوپلر به مراطب پایین تر از اورلپ میلگرد میباشد.

 

1قیمت کوپلر

 

 • کوپلر گروتی ( وصله مکانیکی گروتی )

کوپلر گروتی بیش تر در سازه های پیش ساخته کاربرد دارد. ساختار این گونه بتن ها به گونه ای است که از یک طرف دارای رزوه و از سمت دیگر دارای محفظه ای برای ریختن بتن گروت می باشند. از این رو با استفاده از کوپلر گروتی در قطعات پیش ساخته مانند تیر، ستون یا دیوار پروژه به راحتی پیش خواهد رفت.

 

 • کوپلر تبدیل ( وصله مکانیکی تبدیل )

کوپلر تبدیل از دو سایز مختلف برخوردار است و امکان اتصال دو آرماتور با قطرهای متفاوت را فراهم کرده است. وصله مکانیکی تبدیل معمولا در ابتدا به آرماتوری که قطر بیش تری دارد بسته خواهد شد.

 

 • کوپلر انتهایی ( وصله مکانیکی انتهایی )

برای خم های انتهایی تیر و ستون کوپلر انتهایی جایگزین ایده آلی است که می تواند فضا را برای آرماتوربندی و بتن ریزی به میزان ۶۰ درصد فراهم کند.

 

 • کوپلر پیچی قفل شونده ( وصله مکانیکی پیچی )

کوپلر پیچی قفل شونده نوع خاصی از وصله مکانیکی است و استفاده از آن در زمان هایی که طول آرماتور در حدود ۲۰ سانتی متر باشد، صورت می گیرد. کوپلر پیچی بهترین روش برای ادامه دادن میلگردهای انتظار کوتاه، تعمیر و مقاوم سازی بتنی می باشد.

 

 • کوپلر جوشی میلگرد و سازه ( وصله مکانیکی میلگرد و سازه )

کوپلر جوشی میلگرد و سازه امکان اتصال آرماتور به سازه فلزی را ایجاد می کند. جوشکاری این نوع کوپلرها نیاز به گرمایش نداشته و قابل جوشکاری خواهند بود.

 

 • کوپلر موقعیت ( وصله مکانیکی موقعیت )

کوپلر موقعیت در مکان هایی که دو آرماتور قادر به حرکت نبوده و به صورت مجزا در دو قسمت سازه بتنی قرار گرفته اند استفاده می شود. کوپلر موقعیت از یک قسمت نر و ماده و یک مهر قفل کننده تشکیل می شود.

 

 • کوپلر برای آرماتورهای فشاری ( وصله مکانیکی فشاری )

کوپلر فشاری برای آرماتورهایی که تحت بار فشار بالا هستند کاربرد دارد. استفاده از کوپلر فشاری به منظور انتقال بار فشاری بین دو میلگرد که انتهای آن به صورت قائم بریده شده است، صورت می گیرد.

 

 • کوپلر چپ و راست ( وصله مکانیکی چپ و راست )

کوپلر با رزوه چپ و راست در مکان هایی که هیچ از یک آرماتورها امکان چرخش نداشته باشند، کاربرد دارد. نحوه ساختار کوپلر چپ و راست به گونه ای است که با چرخاندن کوپلر رزوه های دو آرماتورو با کوپلر درگیر شده و رزوه ها تا انتها درون کوپلر بسته می شوند.

کاربرد کوپلر

همانطور كه پيشتر گفته شد از ميلگرد در سازه و هر ساختمانی استفاده خواهد شد. كاربرد كوپلر برای ستون ها در سازه های بتنی استفاده مي شود از ديگر كاربردهاي كوپلر مي توان در سقف های خانه ها اشاره كرد كه از میلگرد به عنوان پل و اتصال محکم بین اجزای دیگر ساختمان استفاده خواهند كرد. اتصال بين چنيدن ميلگرد در قديم با كمك سیم های مخصوصی بود كه استحکام رضايت بخشي نيز داشت.

امروزه با توليد و ساخت كوپلر، پيوند بين ميلگردها بسیار محکم تر و ایمن تر مي باشد. شايد جالب باشد كه بدانيد توليد و ساخت كوپلر حتی در بازسازی خانه ها و سازه های عظیم نیز از اهميت ويژه اي برخوردار است. ساخت كوپلر بسنده به يك نوع نمي باشد ، همانطور که در بالا گفته شد انواع مختلفي از توليدکوپلر را شاهد هستيم ، بيشترين كاربرد کوپلر استاندارد جهت اتصال میلگردهایی با اندازه های یکسان مي باشد، اما در سازه های بزرگي كه در پل ها، سدها و ساختمان ها و مجتمع های بزرگ به كار مي رود معمولا چندین نوع میلگرد با اندازه های مختلف مي باشد كه در این شرایط بهترین نوع کوپلر، استفاده از کوپلر تبدیل برای اتصال میلگردها خواهد بود.

 

کوپلر ساخت

چرا از كوپلر به عنوان اتصال مكانيكي استفاده ميكنيم؟

1- روشی قابل اطمینان

كاربرد كوپلر به عنوات اتصال مكانيكي قابل اعتماد است زيرا استحکام گیری اورلپ از طریق اثر متقابل با بتن باعث افزايش طول اورلپ خواهد شد. در اين صورت اورلپ کارایی سیکلی ضعیفي خواهد داشت و همانطور كه مي دانيد میلگرد اضافی جهت جلوگیری، باعث از هم پاشیدگی بتن را همراه دارد، اتصالات مکانیکی (کوپلر) به نسبت اورلپ بسیار قابل اعتمادتر مي باشد به دليل اينكه جهت انتقال بار به بتن بستگی نخواهد داشت.

 

تکنیک تراش با 12 سال سابقه قادر به تامین کالای پروژه های ساختمانی و صنعتی در سراسر کشور می باشد . هدف تکنیک تراش تامین محصولات درخواستی در سراسر کشور و همچنین خارج از مرزهای ایران می باشد.

2- محدودیت در طراحی

اتصال مکانیکی (کوپلر) یکپارچگی بیشتری را در سازه برقرار خواهد كرد كه باعث مي شود در برابر حوادث ناشی از خطای انسانی، بارهای لرزه‌ای و سایر حوادث طبیعی مقاومت بسيار بالاتري نسبت به اورلپ دارند. طبق آیین نامه‌های طراحی بتن کوپلر، باید به طور معمول مقاومت كوپلر حدود 125% تا 150% بيشتر از مقاومت اورلپ ‌باشد.

 

طراحی کوپلر1

3- هزینه های پنهان

اگر بخواهيم از میلگردهای دارای پوشش ضدخوردگی استفاده كنيد بايد بدانيد بسيارگران هستند و گاهي طول های زیادی از آن ها با استفاده از اتصال مكانيكي اورلپ مورد نیاز خواهد بود، ولي نصب کوپلر هم سریع و آسان مي باشد و نياز به تخصص کارگر و هزينه دستمزد بالاي آن نمي باشد، از اين رو اتصال مکانیکی با کاهش هزینه دستمزد کارگرها و افزایش سرعت پیشرفت امور کاهش چشم‌گیر هزینه‌ها را در بردارد.

 

جهت استعلام قیمت دستگاه کوپلر میلگرد و یا سفارش خرید دستگاه کوپلر میلگرد از مشاوران و کارشناسان فروش ما کمک بگیرید و با استفاده از اطلاعات تماس درج شده، جهت برقراری ارتباط با ما استفاده کنید.

 

ساخت کوپلر و ساخت سازه بتنی

در مرحله آرماتوربندی اگر بخواهیم از کوپلر استفاده کنیم حتما سرعت اجرا بسیار افزایش خواهد داشت، مراحل قالب بندی و آرماتوربندی به دلیل استفاده از کوپلر (وصله مکانیکی ) سریعتر خواهد بود زیرا وصله مکانیکی شبکه آرماتور از بتن مستقل می‌باشد. کوپلر باعث می شود مقاطع تیر و ستون به صورت پیش‌ساخته در کارگاه تولید شود و به صورت درجا در محل پروژه بتن‌ریزی شود.

 

ساخت کوپلر

 

به طور کلی می توان گفت رزوه‌ زنی و بستن شبکه‌ آرماتور با دستگاههای CNC خیلی دقیق و مطابق با نقشه اجرایی سازه اجرا خواهد شد و به مکان اجرای پروژه انتقال پیدا میکند، سپس این قطعه ها به کمک جرثقیل در جای اصلی خود قرار خواهند گرفت و با کمک وصله مکانیکی به یکدیگر وصل خواهند شد، سرعت بتند ریزی از این رو افزایش چشمگیری خواهد داشت، در این مکانیزه به طور قطع می توان گفت مدت زمانی که نیاز است جهت آرماتوربندی صرف شود، دیگر لازم نیست.

استفاده از وصله مکانیکی باعث شده تا مشکلات سازه بتنی نسبت به سازه فلزی خیلی کمتر و یا به عبارتی رفع شده باشد. از این رو هنگام استفاده از وصله مکانیکی سازه‌های بتنی جهت سرعت بخشیدن به کار بهترین انتخاب می باشد.

در مقالات علت کاربرد کوپلر به مراحل تولید وصله مکانیکی و انواع مختلف آن و مزایای استفاده از وصله مکانیکی، میزان صرفه جویی های اقتصادی و زمانی اجرای اسکلت بتنی با کمک کوپلر و تفاوت آن با اورلپ پرداخته ایم پیشنهاد میشود جهت آگاهی بیشتر این مقالات را مطالعه فرمائید.

حتما بخوانید: کوپلر انتهایی چیست؟

 

قیمت خرید کوپلر

شرکت تکنیک تراش علاوه بر تولید و ساخت کوپلر، در زمینه فروش دستگاه کوپلر میلگرد، تهیه و توزیع انواع کوپلر ( اتصال مکانیکی) فعالیت می کند، این شرکت انواع کوپلر ها اعم از: کوپلر استاندارد، کوپلر انتهایی، کوپلر پیچی، کوپلر تبدیل، کوپلر جوشی سازه، کوپلر چپ و راست را تولید و عرضه می کند و آماده خدمت رسانی به مشتریان خود می باشد.

 

28  25  22  20  18  16  d(mm)  قطر میلگرد  
 65  62  55  49  48  41  L(mm)  طول کوپلر استاندارد
 43  38  33  30  28  24  H(mm)  قطر خارجی کوپلر استاندارد